Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: freepik @ yanalya
Kiedy mówimy o diecie w czasie ciąży, nie mówimy o ograniczeniu kalorii lub próbach schudnięcia, zwłaszcza, że maleństwo w czasie ciąży chce rosnąć w naszym brzuchu. Próby schudnięcia w czasie ciąży mogą być niebezpieczne dla ciebie i maluszka, gdyż ograniczenie ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo, kwas foliowy i innych ważnych witamin oraz minerałów będzie powodowało znaczne niedobory w organizmie mamy, a co za tym idzie też w organizmie dziecka. Kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje, to zasadnicza różnica - podkreśla dietetyk Aneta Strelau.
Familie.pl: Jakie składniki diety kobiety ciężarnej wspierają mózg dziecka?
Dietetyk Aneta Strelau: Właściwie skomponowana dieta dla kobiety w ciąży powinna zawierać składniki odżywcze konieczne nie tylko do utrzymania zdrowia matki i prawidłowego przebiegu ciąży, ale przede wszystkim do wspierania rozwoju dziecka. Składniki odpowiedzialne za prawidłowy rozwój mózgu nienarodzonego jeszcze dziecka to w głównej mierze:
Kwasy Omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy) – jego korzystny wpływ na rozwój płodu, zdrowie kobiet w ciąży i karmiących piersią został wielokrotnie potwierdzony w badaniach naukowych. Największym źródłem DHA są tłuste ryby morskie, lecz ze względu na zanieczyszczenie wód morskich, mogą zawierać w swoim składzie również szereg metali ciężkich, toksyny, antybiotyki i inne. Dlatego podczas ciąży zaleca się suplementację DHA pochodzących z alg morskich. Zalecana dawka DHA dla kobiet ciężarnych wynosi:
Kwas foliowy – jeden z najważniejszych czynników niezbędnych do właściwego wzrostu i rozwoju płodu. Udowodniono w badaniach naukowych, że przyjmowanie już niewielkich dawek tej substancji może zapobiegać pojawianiu się u dzieci wad, takich jak rozszczep kręgosłupa, czy wady mózgu. Źródłami kwasu foliowego naturalnie występującego są:
Kwas foliowy również wymaga suplementacji podczas ciąży, ponieważ ułożenie racjonalnej i zdrowej diety realizującej jego pełne zapotrzebowanie jest właściwie niemożliwe do uzyskania. Zalecane dobowe spożycie kwasu foliowego kobiety ciężarnej wynosi 0,6 mg/dobę, podczas gdy z prawidłowo zbilansowanej diety jesteśmy w stanie uzyskać maksymalnie 0,3 mg.
Witamina D - to gwarancja prawidłowego rozwoju płodu. Wspomaga prawidłowy rozwój kości, zmniejsza ryzyko krzywicy, zapobiega opóźnieniom wzrastania w pierwszym roku życia. Niestety w Polsce bardzo dużo noworodków rodzi się z niedoborami witaminy D, co w późniejszym wieku może oznaczać defekty szkliwa zębów, zmniejszoną masę kostną, krzywicę, astmę i cukrzycę i kilka innych nieprzyjemnych dolegliwości. Najwięcej witaminy D nasz organizm produkuje dzięki ekspozycji na promienie słoneczne. Niestety, ze względu na położenie geograficzne, dostateczną ilość promieni słonecznych mamy jedynie od maja do września. Przez pozostałą część roku cierpimy na niedobory witaminy D, którą należy uzupełniać. Jednak tak samo jak w przypadku kwasu foliowego nie jesteśmy w stanie uzupełnić tych braków zrównoważoną dietą. Pozostaje więc suplementacja, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.
Jod - jest jednym z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość jodu znajduje się w gruczole tarczycy, gdzie przyczynia się do wytwarzania hormonów tarczycy, tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony te regulują przemiany energetyczne, wzrost, rozmnażanie, syntezę białek, regenerację skóry, wzrost włosów, rozwój i pracę mózgu oraz układu nerwowego. Dzienne zapotrzebowanie organizmy ciężarnej na jod to 200 – 300 mikrogramów/dobę. Największym źródłem jodu w żywności są ryby morskie, jak również morszczyny i glony morskie, z których to coraz częściej produkuje się ekstrakty i suplementy. Można przyjąć, że właściwie zbilansowana dieta pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania ciężarnej kobiety.
Żelazo - Żelazo jest mikroelementem koniecznym do transportu tlenu w organizmie. Niedobór żelaza w organizmie u kobiet w ciąży jest przyczyną anemii oraz powoduje wady rozwojowe płodu. Główne źródło żelaza w diecie kobiety stanowi mięso i warzywa strączkowe. Wchłanialność żelaza z pożywienia jest bardzo mała, zaleca się więc spożywanie również produktów bogatych w witaminę C, która zwiększa wchłanialność tego pierwiastka. Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć do organizmu pełne zapotrzebowanie na żelazo, czasami jednak po konsultacji z lekarzem morze okazać się konieczna dodatkowa suplementacja.
Familie.pl: Jaki jest wpływ nienasyconych kwasów tłuszczowych na rozwój mózgu u dziecka w łonie matki?
Dietetyk Aneta Strelau: W czasie trwania ciąży organizm kobiety magazynuje zapasy tłuszczu. Proces ten nasila się w trzecim trymestrze ciąży. W tym okresie gromadzą się głównie kwas dokozaheksaenowy i arachidonowy. Rezerwa ta jest wykorzystywana w okresie wzrostu płodu oraz w okresie laktacji kobiety. W zależności od tego jakie tłuszcze spożywa matka i z jakich rodzajów jest utworzona jej zapasowa tkanka tłuszczowa, taki skład kwasów tłuszczowych pozyska dziecko. Odkrycia naukowe podkreślają ogromny wpływ kwasów Omega-3 EPA i DHA na tworzenie takich elementów układu nerwowego jak oczy i mózg. Mózg dziecka posiada podobną do mózgu dorosłego człowieka ilość neuronów, różni się jednak ilością substancji przekazujących informacje. Mimo tego, że kwasy te są tak ważne, nie są one wytwarzane przez ludzki organizm. Teoretycznie istnieje możliwość wyprodukowania kwasów Omega – 3 w wątrobie, ale w praktyce nasz organizm nie radzi sobie z ich dostateczną produkcją, ze względu na obecność wielu czynników zaburzających ten proces. Dlatego powinny być dostarczane w pokarmie.
Niedobór kwasów omega-3 może powodować między innymi:
- osłabienie kurczliwości mięśnia sercowego
- zaburzenie transportu cholesterolu.
- wzrost podatności na zakażenia bakteryjne i osłabienie ostrości wzroku.
- zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.
- może prowadzić również do zaburzeń neurorozwojowych, a dokładniej do nieprawidłowości w rozwoju mózgu i zaburzeń psychicznych: dysleksji, ADHD oraz rozwojowych zaburzeń koordynacji.
Kwasy te odgrywają ważną rolę regulacji odporności na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Ponadto przydatność kwasów omega-3 możemy wykazać w leczeniu niektórych chorób, np. układu sercowo-naczyniowego, ponieważ obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Są również pomocne w leczeniu miażdżycy oraz zmniejszają ryzyko zawałów i udarów. Istnieją dowody na to, że stosowanie kwasów tłuszczowych jako dodatków dietetycznych może stanowić skuteczną metodę leczenia specyficznych trudności szkolnych i zaburzeń w zachowaniu.
Familie.pl: Jakie produkty w diecie przyszłej matki mają niekorzystny wpływ na rozwój mózgu dziecka?
Dietetyk Aneta Strelau: Wydaje się oczywiste, że dbając o to co jemy w ciąży, dbamy jednocześnie o dziecko w brzuchu. Ogólną zasadą więc powinno być unikanie przetworzonej żywności, słodkich, gazowanych napojów, zbyt dużej ilości cukru, soli. Niekorzystny wpływ ma również spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmierna ilość kawy oraz jedzenie surowego mięsa czy jajek. Wszystko to nie służy nam, a już na pewno nie służy dziecku. Miejmy więc na uwadze po co sięgamy ze sklepowej półki.
Familie.pl: Jak powinny wyglądać posiłki kobiety ciężarnej w aspekcie rozwoju mózgu dziecka?
Dietetyk Aneta Strelau: W okresie ciąży należy wybierać produkty wartościowe pod względem odżywczym, gdyż niedobory pokarmowe mogą być przyczyną nieprawidłowego przebiegu ciąży i nawet zagrożenia zdrowia noworodka. Jednocześnie trzeba unikać nadmiernego spożycia żywności, by nie doprowadzić do zbyt dużego przyrostu masy ciała, co zwiększa ryzyko otyłości u dziecka oraz zmniejsza twoje szanse na szybki powrót do pierwotnej masy ciała. Okres ciąży to także czas zachcianek na określone produkty. Nie odmawiajmy ich sobie, jednak pamiętajmy, aby jeść z umiarem. Za zachcianki odpowiedzialne są hormony, które powodują zmiany w działaniu organizmu. Jeśli mamy ochotę na słodycze, starajmy się spożywać je przed południem, ponieważ w ciągu dnia możemy je jeszcze spalić. Batoniki, czekolady postarajmy się zastąpić mniej kalorycznymi i zdrowszymi produktami np. ciastkami z mąki pełnoziarnistej, kanapką z miodem lub świeżymi czy suszonymi owocami. Zawsze miejmy przy sobie orzechy, rodzynki, pestki słonecznika czy dyni i przegryzajmy je, gdy dopadnie nas ochota na małe co nieco.
Za konsultację merytoryczną dziękujemy
dietetyk Pani Anecie Strelau.
Aneta Strelau - jest dietetykiem klinicznym z 13-letnim doświadczeniem, specjalistą, który ukończył 5-letnie studia z zakresu dietetyki oraz Zdrowia Publicznego.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.11.07 20:42
najgorsze jest to jak mamy zajadają posiłki, któe zawierają puste kalorie i nie są zdrowe! zamiast wszelkich gazownaych wód, słodyczy i fast foodó wybrały owoce czy to świeże czy suszone, warzywa, orzechy
Stokrotka 2016.11.07 15:53
Najgorzej nie mogłam przepatrzeć jak przyszłe mamy zajadają się fas-foodami! Znałam takie które nawet do szpitala sobie zamawiały bo im się chciało! A do tego miały cholestazę ciążową!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.